Dôchodky od januára porastú o 3,6 percenta

Ľuďom, ktorí majú nárok v tomto roku na výplatu dôchodku, sa ich penzia od 1. januára zvýši o 3,6 percenta. Zvyšovanie sa odvíja od dôchodcovskej inflácie. Do úvahy sa berie buď inflácia za prvých šesť alebo deväť mesiacov roku – penzie sa zvýšia podľa toho čísla, ktoré je vyššie.

Dôchodcovská inflácia v prvých šiestich mesiacoch dosiahla 14,5 percenta a za prvých deväť mesiacov bola na úrovni 12,5 percenta. Keďže inflácia za prvých šesť mesiacov bola vyššia, mali by sa dôchodky zvyšovať o 14,5 percenta. V skutočnosti porastú menej preto, lebo v júli bola mimoriadna valorizácia na úrovni 10,6 percenta. Dôchodcom sa tak bude ich penzia valorizovať tak, aby súčet mimoriadnej júlovej a budúcoročnej valorizácie dosiahol 14,5 percenta. Podľa vzorca v zákone sa tak dôchodky dvihnú o 3,6 percenta.

Napríklad penzista, ktorý pred júlovou valorizáciou poberal dôchodok 500 eur, dostáva v súčasnosti 553 eur. V januári sa mu penzia zvýši o 3,6 percenta na 573 eur. V porovnaní s pôvodnou sumou dôchodku vo výške 500 eur, tak bude jeho budúcoročný dôchodok vyšší o 14,6 percenta. Vďaka zaokrúhľovaniu výslednej penzie na desať eurocentov nahor tak dostane mierne viac, ako keby sa mu penzia jednorazovo zvýšila o 14,5 percenta.

Ľudia, ktorí pôjdu do penzie až v budúcom roku, sa nemusia obávať toho, že by v dôsledku tohtoročnej valorizácie boli ukrátení. Nim sa totiž dôchodky dvihnú o 14,5 percenta. O tom, aké budú dôchodky v budúcom roku, rozhodne rast priemerných platov v treťom štvrťroku tohto roku. O rovnaké percento, ako sa medziročne zvýšia platy, totiž porastie aj aktuálna dôchodková jednotka. Tá je jednou z veličín, ktorá vstupuje do výpočtu dôchodku. Jej nová hodnota bude známa začiatkom decembra tohto roku. Až potom bude možné jednoznačne povedať, či je výhodnejšie ísť do penzie v tomto roku alebo v budúcom.

Od januára sa o 3,6 percenta zvýšia starobné, predčasné starobné, invalidné, vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky. O prepočítanie penzie nie je potrebné žiadať, Sociálna poisťovňa všetky dôchodky valorizuje automaticky a penzistom následne oznámi, koľko budú po novom dostávať.

Ak inflácia neklesne, môžu sa penzisti dočkať mimoriadnej valorizácie aj v priebehu budúceho roku. Po novom by sa dôchodky mali zvyšovať vždy, ak inflácia za domácnosti dôchodcov prekročí päť percent.

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať