Ako si upratať osobné financie ? Postačí dobrá rada, disciplína a pravidelnosť.

Viete, čo všetko zahŕňajú osobné financie? Nie sú to len príjmy, ale aj výdavky, úvery a úspory. Naučiť sa rozumne narábať s rodinným rozpočtom nám pomôže vyhnúť sa situáciám, ktoré nás môžu dostať do finančných ťažkostí.

Finančná disciplína

Jedným z najdôležitejších krokov je zavedenie finančnej disciplíny. V praxi to znamená, dať si dokopy všetky údaje o našich výdavkoch a stanoviť si svoj rozpočet. Pokiaľ sa nám podarí dodržiavať stanovený rozpočet dlhodobo, uvidíme progres aj v našich osobných financiách. 

Ako na vytvorenie finančnej rezervy?

Základným bodom je pozrieť sa na svoje financie a uvedomiť si, aké máme príjmy, výdavky a vedieť si zadefinovať, koľko peňazí, a na čo míňame. V tom nám môže pomôcť jednoduchý prehľad toho, koľko platíme za nájom, energie, stravu, opakujúce sa výdaje, napríklad za paušál alebo internet, nečakané výdaje a sumu, ktorú môžeme použiť na nákup oblečenia, kozmetiky a podobne. Podľa tohto si dokážeme stanoviť, koľko vieme ušetriť a rovnakú sumu odložiť, ideálne hneď po prijatí svojho vlastného príjmu. V prípade, ak sa aj stane, že príde nejaký neočakávaný výdaj, budeme oveľa lepšie pripravení.

Užitočné appky

Spravovať svoj rozpočet môžeme aj online, cez rôzne aplikácie. Už len samotný Internetbanking a nastavenie trvalých príkazov nám uľahčí fungovanie v našich financiách. Existuje množstvo aplikácií, ktoré slúžia ako náš správca financií. Môžeme spomenúť Wallet, Spendee, Mint, Buxfer, YNAB, Revolut alebo Expense Manager. Je už len na vás, ktorú si vyberiete a s ktorou sa najviac stotožníte.

Pomoc finančného sprostredkovateľa

Niekedy to jednoducho bez pomoci nejde. Pokiaľ si nedokážete sami správne nastaviť a mať pod kontrolou svoje osobné financie, nebojte sa obrátiť na finančného sprostredkovateľa. Sú to odborníci v oblasti financií, ktorí vám veľmi radi pomôžu a nastavia váš rozpočet tak, ako potrebujete.

Niektorí z nás sa dokážu v oblasti financií hravo orientovať, no finančná gramotnosť Slovákov je vo všeobecnosti na nízkej úrovni. Často práve finanční sprostredkovatelia nahrádzajú úlohu škôl a štátu a snažia sa prostredníctvom svojej práce s klientom zlepšovať ich orientáciu v osobných financiách a základných ekonomických pojmoch.

autor: Petra Heseková, obchodný riaditeľ Finportal a.s.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať